ruch pieszychktórędy chodzićprzekraczanie jezdnistrefa zamieszkaniaznaki dla pieszych i o pieszychkolumny pieszych

O czym w związku z ruchem pieszych muszą wiedzieć inni kierujący:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

zachować szczególną ostrożność,
zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących,
ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

PAMIĘTAJ również, że:

  1. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany (tzn. otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę).
  2. Zabrania się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - nieprawidłowe omijanie pojazdu zobacz.
  3. Zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.
  4. Kierujący pojazdem, który skręca na skrzyżowaniu w prawo lub w lewo, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża - skręcając ustąp pieszym przechodzącym przez jezdnię zobacz.
  5. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego oznaczenia, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia - ustąp niepełnosprawnemu pieszemu zobacz.


REKLAMY


Sprawdź swoje wiadomości - test 1, test 2, test 3, Co wolno pieszemu.