materiały do nauki

Wyprzedzanie

Wyprzedzanie to przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. W trakcie manewru musisz zachować szczególną ostrożność i bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu (co najmniej 1 metr podczas wyprzedzania pojazdu jednośladowego np. roweru, lub kolumny pieszych).

Zasady, jakie podczas wyprzedzania obowiązują wyprzedzającego:

 1. Musisz upewnić się czy ktoś kto jedzie za Tobą nie zaczął właśnie Cię wyprzedzać, oraz czy pojazd jadący przed Tobą nie rozpoczął wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu,
 2. Upewnij się czy masz odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania,
 3. Zasygnalizuj swój zamiar,
 4. Po zakończeniu manewru wyprzedzania wróć na zajmowany poprzednio pas ruchu upewniając się przedtem, że jest to bezpieczne,
 5. Pojazd wyprzedzaj z jego lewej strony, chyba że kierujący nim sygnalizuje zamiar skrętu w lewo - wtedy wyprzedzaj go z prawej strony - wyprzedzanie pojazdu z jego prawej strony zobacz.


  REKLAMY


  Wolno wyprzedzać pojazd z jego prawej strony:
 6. Tramwaj może być wyprzedzany tylko z jego prawej strony - zobacz, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie, lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej zobacz.

Nie wolno wyprzedzać:

nie wolno


 1. w miejscach, gdzie zakazują tego znaki drogowe,
 2. na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem przejścia na którym ruch jest kierowany,
 3. na przejazdach dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi,
 4. na przejazdach tramwajowych z wyjątkiem przejazdów o ruchu kierowanym,
 5. na przejazdach kolejowych,
 6. "na trzeciego" to znaczy wtedy, gdy pojazd, który chcesz wyprzedzić, wyprzedza inny pojazd lub omija przeszkodę,
 7. pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

musisz pamiętać Ponadto zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego (Ciebie jako rowerzystę można w tych miejscach wyprzedzać) jadącego po jezdni:

 1. przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
 2. na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi A-1, A-2, A-3 lub A-4,
 3. na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany,REKLAMY


PAMIĘTAJ jeśli będziesz wyprzedzany, to nie wolno Ci zwiększać prędkości ani w czasie wyprzedzania, ani bezpośrednio po nim.
Nie masz obowiązku (jak dotychczas) zatrzymywać się, jeśli samochód ma problem z wyprzedzeniem Ciebie jako rowerzysty. Tak więc - czasem np. gdy droga jest wąska i kierujący samochodem może mieć problemy z bezpiecznym wyprzedzeniem Twojego pojazdu, możesz (dla własnego bezpieczeństwa) zjechać na prawo, zwolnić lub nawet się zatrzymać - ale nie musisz, zależy to wyłącznie od Twojego rozsądku i kulturalnego zachowania na drodze.

 

Czy można na tym skrzyżowaniu wyprzedzić tramwaj?

Można! A dlaczego? Bo tramwaj nie jest pojazdem silnikowym. A patrząc dalej wprost nie widać żadnego przejścia dla pieszych...
dozwolone wyprzedzanie tramwaju na skrzyżowaniu   dobrze
 

No a tutaj, na tym skrzyżowaniu?

Gdyby tutaj były światła, to co innego, ale tak to nie wolno! A dlaczego? Bo jest wyznaczone przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów...
niedozwolone wyprzedzanie tramwaju przed przejściem dla pieszych   zgroza
Więcej informacji...