grafika: uczy sięRuch rowerzystów

Rowerzysta, to osoba przemieszczająca się za pomocą roweru. Mówi się tak o osobie poruszającej się w danej chwili rowerem - po po zejściu z roweru osoba taka staje się pieszym.

Dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką dziecko jedzie pod opieką dorosłego osoby dorosłej i w przepisach ruchu drogowego są traktowani jako piesi - nie muszą zatem posiadać żadnych uprawnień, podobnie jak ci, którzy ukończyli już 18 lat.

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, rower to pojazd nieprzekraczający 90 centymetrów szerokości i poruszany siłą mięśni kierującego. Dopuszcza się przy tym wyposażenie roweru w napęd elektryczny zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.


REKLAMY


Pojazd, który spełnia wymagania roweru, ale przekracza jednak 90 centymetrów szerokości, definiowany jest jako wózek rowerowy (np. wózek rowerowy riksza).

wymagane uprawnieniagdzie wolno jeździćrowerzysta na chodnikuprzejeżdżanie przez jezdniękolumny rowerowedodatkowe przepisy dla rowerzysty
znaki związane z ruchem rowerzystów
pozostałe przepisy
co muszą wiedzieć o rowerzystach inni kierujący


Sprawdź swoje wiadomości - test 1 | Ruch rowerzystów | Rowerowe dylematy.