Wyprzedzanie

Wyprzedzanie to przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Jest to manewr bardzo niebezpieczny ponieważ często wiąże się ze zmianą pasa ruchu, dlatego musisz zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu (co najmniej 1 m podczas wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych). Zawsze należy sprawdzić, czy w ogóle możesz wyprzedzić jadący przed nami pojazd.

Mimo, że jako rowerzysta będziesz ten manewr wykonywał sporadycznie, chyba że będziesz wyprzedzał inny rower, furmankę lub pieszego, musisz dokładnie poznać zasady jakie podczas wyprzedzania obowiązują wyprzedzającego:

 1. Musisz upewnić się czy kierujący, jadący za Tobą, nie rozpoczął wyprzedzania nas oraz czy jadący przed Tobą nie rozpoczął wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu,
 2. Upewnij się (biorąc pod uwagę Twoją prędkość, prędkość pojazdu, który jedzie przed Tobą oraz Twoje ewentualne przyspieszenie), czy masz odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
 3. Po upewnieniu się, że możesz wyprzedzić, zasygnalizuj swój zamiar,
 4. Po zakończeniu manewru wyprzedzania wróć na zajmowany poprzednio pas ruchu upewniając się przedtem, że jest to bezpieczne,
 5. Pojazd wyprzedzaj z jego lewej strony, chyba że kierujący nim sygnalizuje zamiar skrętu w lewo - wtedy wyprzedzaj go z prawej strony - zobacz. Dopuszcza się wyprzedzanie pojazdu z jego prawej strony w następujących sytuacjach:
  1. na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu,
  2. na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej 2 pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub 3 pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
 6. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony - zobacz, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej - zobacz.

Nie wolno wyprzedzać:


 1. w miejscach, gdzie zakazują tego znaki drogowe,
 2. na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
 3. na przejazdach dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi,
 4. na przejazdach tramwajowych z wyjątkiem przejazdów o ruchu kierowanym,
 5. na przejazdach kolejowych,
 6. "na trzeciego" to znaczy wtedy, gdy pojazd, który chcesz wyprzedzić, wyprzedza inny pojazd lub omija przeszkodę,
 7. pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.


Ponadto zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego (rowerzysta musi wobec tego liczyć się z tym, że może być w tych miejscach wyprzedzany) jadącego po jezdni:
 1. przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
 2. na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi A-1, A-2, A-3 lub A-4,
 3. na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany,

Na oznakowanych zakrętach oraz przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia dopuszcza się wyprzedzanie na jezdni jednokierunkowej, a także dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem, że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie zabraniają tego znaki na jezdni (np. podwójna linia ciągła).


Pamiętaj, że jeśli będziesz wyprzedzany, to nie wolno Ci zwiększać prędkości ani w czasie wyprzedzania, ani bezpośrednio po nim. W szczególnych przypadkach, np. gdy droga jest wąska, musisz zjechać na prawo, zwolnić lub nawet się zatrzymać.

Sprawdź swoje wiadomości!