ruch rowerzystów wymagane uprawnieniagdzie wolno jeździćrowerzysta na chodnikuprzejeżdżanie przez jezdniękolumny rowerowedodatkowe przepisy dla rowerzysty
znaki związane z ruchem rowerzystów

Pozostałe przepisy dla rowerzystów

Zobacz film ilustrujący nowe przepisy dotyczące rowerzystów:

REKLAMY

Kierować rowerem wieloosobowym, oraz przewozić na rowerze inną osobę może osoba, która ukończyła 17 lat.

Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni (dzieci jadą lewą stroną jezdni pod opieką dorosłych zobacz) na zasadach określonych dla ruchu pieszych, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

uczy się

W czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, kierujący rowerem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, a ponadto:
strzałka włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
strzałka korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.

Rower może ciągnąć przyczepka rowerowa przyczepkę, ale pod warunkiem, że długość całego zespołu nie przekracza 4 metrów.

Przepisy dopuszczają również wyjątkowo jazdę na jezdni rowerzyści jadą obok siebie i utrudniają innym ruch obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu, lub w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego   pytanieCritical Czy taka jazda jak na podanym przykładzie obok, jest dozwolona? .

REKLAMY


Wyprzedzanie rowerem z prawej strony:

Od roku 2011 rowerzysta może wyprzedzać inne niż rower pojazdy stojące i wolno jadące w korku z ich prawej strony. Musisz jednak uważać, bo manewr wyprzedzania z prawej jest często mniej bezpieczny od wyprzedzania z lewej. Kierowcy skręcając w prawo, często nie sygnalizują tego manewru - mogą Ci zajechać drogę!
Dodatkowym zagrożeniem, jest manewr zatrzymania się samochodu przy krawężniku dla wysadzenia pasażera. W takiej sytuacji czekać Cię może bliskie spotkanie z drzwiami.

PAMIĘTAJ w dalszym ciągu nie wolno wyprzedzać innych pojazdów:
rysunek roweru

  • na skrzyżowaniach o ruchu niekierowanym,
  • na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerów (o ruchu niekierowanym),
  • po prawej stronie pojazdu, jeśli on sygnalizuje skręt w prawo,
  • po lewej stronie pojazdu, jeśli on sygnalizuje skręt w lewo.

Rowerzysta z telefonem:

Rower (podobnie jak samochód) zgodnie z artykułem 2 Kodeksu Drogowego jest pojazdem. I dlatego, zgodnie z artykułem 45, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania z telefonu (w domyśle komórkowego, satelitarnego). Wynika z tego, że rowerzysta trzymający przy uchu podczas jazdy telefon popełnia takie samo wykroczenie jak kierowca prowadzący samochód i rozmawiający przez komórkę. Za to wykroczenie grozi mandat!

Przewożenie osób rowerem:
zagrożenie
Często (szczególnie na wsi i w małych miasteczkach) widzi się, że na rowerze jadą dwie osoby - jedna na siodełku, a druga na górnej rurze ramy, lub na kierownicy czy bagażniku. Jest to kilka osób jedzie na rowerze niedozwolone!
Kodeks Drogowy w artykule 63 mówi, że w pojeździe (do których zalicza się rower) liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu. Wynika z tego jasno, że zwykłym rowerem nie możemy nikogo przewozić na ramie, bagażniku, czy też na kierownicy.
A już na pewno nie po pijanemu!
Co innego kiedy jest to rower dwuosobowy - tandem, który posiada dwa miejsca siedzące.

co muszą wiedzieć o rowerzystach inni kierujący

Sprawdź swoje wiadomości - test 1 | Ruch rowerzystów | Rowerowe dylematy.