ruch rowerzystów wymagane uprawnieniagdzie wolno jeździćrowerzysta na chodniku

Przejeżdżanie przez jezdnię

Częścią drogi przeznaczoną do przejeżdżania przez rowerzystów na jej drugą stronę jest przejazd dla rowerzystów, oznaczony za pomocą znaku poziomego P-11 oraz zazwyczaj mu towarzyszący znak informacyjny D-6a.

Znak A-24 "rowerzyści" ostrzega kierujących pojazdami o zbliżaniu się do miejsca, w którym rowerzyści wjeżdżają z drogi dla rowerów na jezdnię lub przez nią przejeżdżają.

REKLAMY


Przy wjeżdżaniu na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów koniec drogi dla rowerzystów zobacz, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów, następuje włączanie się do ruchu, co w konsekwencji oznacza, że rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

PAMIĘTAJ ważne że w żadnym wypadku nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych!
Widoczny na zdjęciu rowerzysta przejeżdża przez przejście i przewozi na bagażniku dziecko rowerzysta, oprócz przejeżdżania po pasach, łamie jeszcze jeden przepis - ciekawe czy wiesz jaki?

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest rowerzyści przejeżdżają przez przejazd dla rowerzystów namalowany przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

Poza tym, że przepisy zabraniają przejeżdżania po przejściu dla pieszych, to może Cię również spotkać taka "przygoda":
kolumny rowerowedodatkowe przepisy dla rowerzysty
znaki związane z ruchem rowerzystów
pozostałe przepisy
co muszą wiedzieć o rowerzystach inni kierujący


Sprawdź swoje wiadomości - test 1 | Ruch rowerzystów | Rowerowe dylematy.