Skrzyżowania ze znakami

Na skrzyżowaniu, gdzie o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki drogowe, droga główna oznaczona jest przy pomocy znaku D-1, natomiast droga podporządkowana jest oznakowana przy pomocy znaku A-7 lub B-20.
Poza obszarem zabudowanym droga główna może być oznakowana przy pomocy znaków: A-6a, A-6b, A-6c, A-6d, A-6e.

Gdy jesteś na drodze z pierwszeństwem, to i tak nie zawsze pojedziesz jako pierwszy.

Pojazd numer 3 też jest - jak rowerzysta - na drodze głównej - musisz stosować się do zasady pierwszeństwa z prawej strony tak, jak na skrzyżowaniu dróg równorzędnych.
W tym przykładzie jako pierwszy pojedzie samochód z numerem 3, później rowerzysta 1, a na końcu samochód z drogi podporządkowanej z numerem 2.


Chcę poćwiczyć!

 

skrzyżowanie ze znakami    uwaga

Zwróć też uwagę na to, czy z drogi podporządkowanej nie wyjeżdżają pojazdy uprzywilejowane, lub czy ktoś nie próbuje wymusić pierwszeństwa przejazdu.
Bardzo często pod znakiem D-1 umieszczana jest tabliczka T-6a lub T-6b, wskazująca przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu. Zasada pierwszeństwa z prawej strony na takim skrzyżowaniu obowiązuje w dalszym ciągu.

REKLAMYJeśli znajdujesz się na drodze podporządkowanej, to musisz udzielić pierwszeństwa wszystkim pojazdom nadjeżdżającym drogą z pierwszeństwem (z Twojej lewej i prawej strony), a potem swoje zachowanie wobec pozostałych pojazdów podporządkowujesz zasadzie pierwszeństwa z prawej strony.
 W tej sytuacji najpierw pojedzie samochód z numerem 3 (jest na drodze głównej), później rowerzysta 1, a na końcu samochód z numerem 2 - zobacz dlaczego.
skrzyżowanie ze znakami    rozumiem

Pamiętaj: że znaki A-7 i B-20 oznaczają to samo: trzeba ustąpić pierwszeństwa przejazdu jadącym drogą główną - inaczej tylko trzeba postępować podczas tego manewru.

Zasada pierwszeństwa z prawej strony ma również zastosowanie poza skrzyżowaniem, gdyż pojazdy skręcające w lewo muszą dać pierwszeństwo pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka - zobacz.

Zobacz w jakiej kolejności pojazdy jadą na takim skrzyżowaniu:

REKLAMY


Pamiętaj: Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy!

Więcej informacji...