1. Ruch rowerzystów

rowerzystka
Rowerzysta, to osoba przemieszczająca się za pomocą roweru. Mówi się tak o osobie poruszającej się w danej chwili rowerem - po po zejściu z roweru osoba taka staje się pieszym.

Dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i w przepisach ruchu drogowego są traktowani jako piesi - nie muszą zatem posiadać żadnych uprawnień, podobnie jak ci, którzy ukończyli już 18 lat.

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, rower to pojazd nieprzekraczający 90 centymetrów szerokości i poruszany siłą mięśni kierującego. Dopuszcza się przy tym wyposażenie roweru w napęd elektryczny zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

  REKLAMY


Pojazd, który spełnia wymagania roweru, ale przekracza jednak 90 centymetrów szerokości, definiowany jest jako wózek rowerowy (np. riksza).

SPRAWDŹ swoje wiadomości:   punktPrzepisy 1;   punktPrzepisy 2;   | punktRuch rowerzystów  | punktRowerowe dylematy 1;   punktRowerowe dylematy 2.