Skrzyżowania ze znakami

rowerzystka
Na skrzyżowaniu, gdzie o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki drogowe, droga główna oznaczona jest przy pomocy znaku znak D-1 , natomiast droga podporządkowana jest oznakowana przy pomocy znaku znak A-7 lub znak B-20
Poza obszarem zabudowanym droga główna może być oznakowana przy pomocy znaków: znak A-6a  znak A-6b   znak A-6c  znak A-6d  znak A-6eskrzyżowanie ze znakami   jasne
Gdy jesteś na drodze z pierwszeństwem, to i tak nie zawsze pojedziesz jako pierwszy.

Pojazd numer 3 też jest - jak rowerzysta - na drodze głównej - musisz stosować się do zasady pierwszeństwa z prawej strony tak, jak na skrzyżowaniu dróg równorzędnych.
W tym przykładzie jako pierwszy pojedzie samochód z numerem 3, później rowerzysta 1, a na końcu samochód z drogi podporządkowanej z numerem 2.


punkt  Chcę poćwiczyć!Zwróć też uwagę na to, czy z drogi podporządkowanej nie wyjeżdżają pojazdy uprzywilejowane, lub czy ktoś nie próbuje wymusić pierwszeństwa przejazdu.

Bardzo często pod znakiem D-1 umieszczana jest tabliczka T-6a lub T-6b, wskazująca przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu. Zasada pierwszeństwa z prawej strony na takim skrzyżowaniu obowiązuje w dalszym ciągu.

  REKLAMY


skrzyżowanie ze znakami   jasne

Jeśli znajdujesz się na drodze podporządkowanej, to musisz udzielić pierwszeństwa wszystkim pojazdom nadjeżdżającym drogą z pierwszeństwem (z Twojej lewej i prawej strony), a potem swoje zachowanie wobec pozostałych pojazdów podporządkowujesz zasadzie pierwszeństwa z prawej strony.
 W tej sytuacji najpierw pojedzie samochód z numerem 2 (jest na drodze głównej), później rowerzysta 1, a na końcu samochód z numerem 3 - przejdź i zobacz dlaczego.


PAMIĘTAJ punkt że znaki A-7 i B-20 oznaczają to samo: trzeba ustąpić pierwszeństwa przejazdu jadącym drogą główną - inaczej tylko trzeba postępować podczas tego manewru.

Zasada pierwszeństwa z prawej strony ma również zastosowanie poza skrzyżowaniem, gdyż pojazdy skręcające w lewo muszą dać pierwszeństwo pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka - zobacz.

Zobacz w jakiej kolejności pojazdy jadą na takim skrzyżowaniu:

  REKLAMY


PAMIĘTAJ punkt Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy!