sygnalizator ogólny

  Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

Musisz pamiętać, że wskazania sygnałów świetlnych na skrzyżowaniach mają pierwszeństwo przed zasadami wynikających ze znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu. Inaczej mówiąc: znaki drogowe przestają decydować o pierwszeństwie przejazdu na takim skrzyżowaniu, gdzie ustawiona została sygnalizacja świetlna.
W momencie kiedy sygnalizacja zostanie uszkodzona lub jest wyłączona, znaki drogowe ponownie nabierają znaczenia.


Sygnalizacja świetlna, a znaki drogowe:
skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i ze znakami    zapamiętaj


Tutaj - jako pierwszy przejedzie tramwaj nr 2, potem samochód z nr 3 - jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty.

Dalej (po zmianie świateł) będą mogły jechać dopiero pojazdy 1 i 4.
 

punkt  Chcę poćwiczyć!


  REKLAMY


Sygnalizacja świetlna, a tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie:
skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i ze znakami    ciekawe czy wiesz


Gdyby nie było sygnalizacji świetlnej, albo była ona wyłączona, to o pierwszeństwie decydowały by znaki:   tabliczka T-6c   w kolejności: najpierw 2, potem 4, 3, a na końcu 1.

Światła zmieniają to całkiem - pierwszy przejedzie tramwaj nr2, potem samochód z nr 3 - jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty. Na końcu - po zmianie świateł - pojedzie rowerzysta nr 1 i ostatni samochód nr 4.

  REKLAMY


PAMIĘTAJ punkt wskazania sygnalizacji świetlnej są ważniejsze od znaków drogowych, ale i tak są mniej ważne od wskazań kierującego ruchem drogowym!Dla dociekliwych:
skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i ze znakami    ciekawe czy wiesz


Jest zasada, że kiedy tramwaj skręca na skrzyżowaniu przy zapalonym zielonym świetle, to musi przepuścić jadących na zielonym świetle na wprost.

Dlatego na tym przykładzie jako pierwszy przejedzie rowerzysta nr1, dopiero potem tramwaj z nr 2 - jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty.
Na końcu - po zmianie świateł - pojedzie samochód nr 2 i na końcu samochód nr 4.