Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną
Musisz pamiętać, że wskazania
sygnałów świetlnych na skrzyżowaniach mają pierwszeństwo przed zasadami wynikających ze
znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu. Inaczej mówiąc: znaki drogowe przestają decydować o pierwszeństwie przejazdu na takim skrzyżowaniu, gdzie ustawiona została sygnalizacja świetlna.
W momencie kiedy sygnalizacja zostanie uszkodzona lub jest wyłączona, znaki drogowe ponownie nabierają znaczenia.
Sygnalizacja świetlna, a znaki drogowe: |
Tutaj - jako pierwszy przejedzie tramwaj nr 2, potem samochód z nr 3 - jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty.
Dalej (po zmianie świateł) będą mogły jechać dopiero pojazdy 1 i 4.
Chcę poćwiczyć!
|
REKLAMY
Sygnalizacja świetlna, a tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie: |
Gdyby nie było sygnalizacji świetlnej, albo była ona wyłączona, to o pierwszeństwie decydowały by znaki: w kolejności: najpierw 2, potem 4, 3, a na końcu 1.
Światła zmieniają to całkiem - pierwszy przejedzie tramwaj nr2, potem samochód z nr 3 - jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty. Na końcu - po zmianie świateł - pojedzie rowerzysta nr 1 i ostatni samochód nr 4.
|
REKLAMY
PAMIĘTAJ
wskazania sygnalizacji świetlnej są ważniejsze od znaków drogowych, ale i tak są mniej ważne od wskazań kierującego ruchem drogowym!
Dla dociekliwych: |
Jest zasada, że kiedy tramwaj skręca na skrzyżowaniu przy zapalonym zielonym świetle, to musi przepuścić jadących na zielonym świetle na wprost.
Dlatego na tym przykładzie jako pierwszy przejedzie rowerzysta nr1, dopiero potem tramwaj z nr 2 - jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty. Na końcu - po zmianie świateł - pojedzie samochód nr 2 i na końcu samochód nr 4.
|
