znak C-12

C-12  Ruch okrężny

znak nakazu C-12
turystaZnak oznacza, że na skrzyżowaniu ruch ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Jeżeli znak występuje samodzielnie, to wówczas takie skrzyżowanie jest traktowane jako skrzyżowanie dróg równorzędnych (obowiązuje   zasada prawej strony Uwaga Jeżeli masz po swojej prawej stronie pojazd i wasze tory jazdy się przecinają, to musisz go przepuścić! ).

Najczęściej jednak omawiany znak występuje łącznie ze znakiem A-7, co oznacza pierwszeństwo dla kierującego będącego już na skrzyżowaniu, przed innymi pojazdami wjeżdżającymi na to skrzyżowanie (rondo).

Kierujący który chce wjechać na rondo, widząc razem ze znakiem znak C-12 znak A-7, musi ustąpić pierwszeństwa przy wjeżdżaniu na   skrzyżowanieInformation Przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie., czyli wszystkim tym, którzy są już w ruchu okrężnym, natomiast wjechawszy na nie, ma pierwszeństwo przed tymi, którzy zbliżają się z kolejnych wlotów.

UWAGA strzałka Tramwaj wjeżdżający lub opuszczający oznakowane tylko przy pomocy tego znaku skrzyżowanie, ma pierwszeństwo przejazdu przed innymi pojazdami.
Powiązane z tym znakiem:
A-5 znak ostrzegający o skrzyżowaniu równorzędnym A-8 znak ostrzegający o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym znak A-7 ustąp pierwszeństwa P-13 znak poziomy: linia zatrzymania

wstecz