sygnalizator ogólny

Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

Musisz pamiętać, że wskazania sygnałów świetlnych na skrzyżowaniach mają pierwszeństwo przed zasadami wynikających ze znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu. Inaczej mówiąc: znaki drogowe przestają decydować o pierwszeństwie przejazdu na takim skrzyżowaniu, gdzie ustawiona została sygnalizacja świetlna.
W momencie kiedy sygnalizacja zostanie uszkodzona lub jest wyłączona, znaki drogowe ponownie nabierają znaczenia.

Sygnalizacja świetlna a znaki drogowe:
 

W tej sytuacji - jako pierwszy przejedzie pojazd szynowy z numerem 2, a następnie samochód z nr 3 - jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty.
Następne w kolejności będą dopiero pojazdy 4 i 1, mimo, że według znaków drogowych to one właśnie są na drodze z pierwszeństwem przejazdu.
 

Chcę poćwiczyć!

skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i ze znakami    zapamiętaj

REKLAMY


Sygnalizacja świetlna, a tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie:
 

Gdyby nie było sygnalizacji świetlnej, albo była ona wyłączona, to o pierwszeństwie decydowały by znaki:   T-6c tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie   w kolejności: najpierw 3, potem 1, a na końcu 2.

Światła zmieniają to całkiem - pierwszy przejedzie pojazd z numerem 2, potem samochód z nr 3 - jako pojazdy będące na drodze, gdzie ruch jest właśnie otwarty. Na końcu - po zmianie świateł - pojedzie rowerzysta z numerem 1.

skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i ze znakami    ciekawe czy wiesz

REKLAMY


Pamiętaj: wskazania sygnalizacji świetlnej są ważniejsze od znaków drogowych, ale i tak są mniej ważne od wskazań kierującego ruchem drogowym!

Więcej informacji...