Wyposażenie roweru

Każdy rower powinien być obowiązkowo wyposażony w:

strzałka Lampę ze światłem białym lub żółtym selektywnym - świecącą ciągłym, lub migającym światłem, skierowaną do przodu. Światło powinno być widoczne w nocy (przy dobrej przejrzystości powietrza) z odległości przynajmniej 150 metrów. Lampka może być zasilana przez baterię, akumulatory lub dynamo.
strzałka Lampę tylną ze światłem czerwonym - świecącą ciągłym, lub migającym światłem, które powinno być widoczne w nocy (przy dobrej przejrzystości powietrza) z odległości przynajmniej 150 metrów.
strzałka Światło odblaskowe czerwone, skierowane do tyłu, o kształcie innym niż trójkąt.
strzałka Sygnał dźwiękowy - (dzwonek), o nieprzeraźliwym dźwięku.
strzałka Hamulec - przynajmniej jeden, skutecznie działający.
strzałka Kierunkowskazy - tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.
PAMIĘTAJ punkt Obecnie nie musisz mieć zamontowanych świateł na rowerze wtedy, gdy nie jest to wymagane - czyli np. w dzień. Jeśli nie zamierzasz jeździć po zmroku, możesz lampki mieć w kieszeni, plecaku, albo nawet w domu. UWAGA - wyjątek to światło odblaskowe tylne, które musi być zamontowane na stałe.
Oświetlenie roweru (jeżeli jest) musi być zamontowane: nie wyżej niż 1500 milimetrów i nie niżej niż 250 milimetrów od powierzchni jezdni.

Musisz pamiętać, że rowerzystę obowiązuje włączenie świateł nie tylko wtedy, gdy zapada zmierzch, lecz także w warunkach ograniczonej widoczności - mgły, deszczu, zadymienia drogi itp.

  REKLAMY


Dodatkowo rower może być wyposażony w:
- światła odblaskowe barwy żółtej umieszczone w kołach (widoczne z boku roweru) oraz w pedałach;
- światło odblaskowe barwy białej z przodu roweru;
- dowolną ilość odblasków na kołach, ale co najmniej po jednym na każdym kole (barwy żółtej samochodowej);
- pasek odblaskowy na oponie lub kole.

Sprawdź teraz, co udało Ci się zapamiętać - punkttutaj.