Zatrzymanie krążenia

apteczka Nagłe zatrzymanie krążenia jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, który w krótkim czasie doprowadza do śmierci.
Objawami, które mogą na to wskazywać są: ból w klatce piersiowej, złe samopoczucie, bladość skóry i trudności w oddychaniu.

Największe znaczenie dla przeżycia chorego ma pierwsze pięć minut, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak w takim przypadku postępować:


źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia
  strzałka sprawdź stan świadomości oraz czy chory oddycha, i czy tętno na dużych tętnicach jest wyczuwalne, jeśli nie, to oznacza, że doszło do nagłego zatrzymania krążenia! Wówczas również jak najszybciej należy wezwij pomoc i przystąp do resuscytacji;
  strzałka połóż nasadę jednej dłoni na środku klatki piersiowej chorego, drugą ułóż na niej i zapleć palce. Następnie przenieś swój ciężar nad klatkę piersiową i wykonaj 30 uciśnięć mostka na głębokość ok. 4-5 cm w tempie 100/min. Po każdym uciśnięciu mostek powinien powrócić do wcześniejszego położenia.
  strzałka po każdej serii 30 uciśnięć powinno się wykonać 2 oddechy ratownicze - czyli należy zacisnąć palcami nos chorego, objąć jego usta swoimi i wdmuchiwać powietrze tak, by jego klatka piersiowa się uniosła. W przypadku obawy o brak zabezpieczenia, lub przy ranach twarzy, można całkowicie zrezygnować z oddechów zastępczych.
Koniecznie zobacz zamieszczony tutaj film!!!


PAMIĘTAJ punkt że możesz przerwać resuscytację, dopiero kiedy przybędą służby medyczne i przejmą działania, lub gdy poszkodowany zacznie reagować: poruszy się, otworzy oczy i zacznie prawidłowo oddychać...