Krwotok z nosa

Chyba każdy z nas przeżył to choć jeden raz w swoim życiu - albo w wyniku urazu mechanicznego (np. uderzenie nosem w twardy przedmiot), albo w wyniku niektórych chorób.
Bardzo rzadko krwotok z nosa może zagrażać życiu czy zdrowiu osoby poszkodowanej. Czasem może się zdarzyć, że krwawienie jest na tyle obfite bądź długotrwałe, że wymaga wizyty u laryngologa, lub - w skrajnych, wyjątkowych przypadkach wezwania pogotowia ratunkowego.

Najczęściej krwotok zlokalizowany jest w przedniej części jamy nosowej i udaje się go opanować za pomocą prostych czynności:


źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/krwawienie-z-nosa-online
  strzałka poszkodowany powinien siedzieć (nie leżeć) i pochylić głowę do przodu; błędem jest odchylanie głowy do tyłu, ponieważ krew ścieka wtedy do przełyku, co może wywołać torsje lub nawet zakrztuszenie.
  strzałka jeśli to konieczne, należy delikatnie wydmuchać nos.
  strzałka tamowanie krwotoku polega na utrzymywaniu pozycji pochylonej i jednoczesnym uciskaniu skrzydełek nosa za pomocą palca wskazującego i kciuka; krwawienie powinno ustąpić w ciągu kilku minut.
  strzałkaaby zwiększyć komfort poszkodowanego, można przyłożyć mu do karku zimny kompres.


PAMIĘTAJ punkt żeby dla własnego bezpieczeństwa unikać kontaktu z krwią poszkodowanego.
Gdyby się zdarzyło, że poszkodowany nagle traci przytomność, to należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć go, układając w pozycji bezpiecznej.