Przekraczanie jezdni

O zbliżaniu się do mało widocznego przejścia dla pieszych kierujący pojazdami są wcześniej ostrzegani znakiem ostrzegawczym A-16.
Częścią drogi przeznaczoną do przechodzenia na jej drugą stronę jest przejście dla pieszych, oznaczone na jezdni za pomocą popularnej "zebry" P-10 oraz towarzyszącego jej znaku informacyjnego D-6. Umieszczona pod znakiem "przejście dla pieszych" tabliczka T-27 wskazuje, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci.

To wszystko z pewnością już wiesz!

Pewnie też znasz zasady, które trzeba stosować przed i podczas przechodzenia przez jezdnię - w tym również na wyznaczonym przejściu dla pieszych:

   Czyli:
najpierw patrzę w lewo i jeśli nic nie jedzie, to następnie...
patrzę w prawo...
ponownie sprawdzam z lewej i jeśli nic nie jedzie to wchodzę na jezdnię...
na środku przejścia (jezdni) warto jeszcze raz popatrzeć w prawo - zawsze przecież ktoś może nadjechać!


Tylko, czy stosujesz te zasady w praktyce ???

A może robisz tak, jak ta dziewczyna w 15 sekundzie filmu?


Albo ta dziewczyna w 10 sekundzie filmu, której chyba wydaje się, że jest nieśmiertelna?Pamiętasz też z pewnością, że jeśli do najbliższych "pasów" jest więcej niż 100 metrów, to możesz przekroczyć jezdnię pod warunkiem, że nie spowodujesz zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów, oraz że będziesz ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni pójdziesz drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni...
Jeżeli w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia znajduje się skrzyżowanie, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu na takich samych jak powyżej warunkach.

Zobaczmy czy wiesz, kto na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo - pieszy czy może kierujący?...

A teraz pytania:Czy w przedstawionej sytuacji pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem?


Czy w przedstawionej sytuacji pojazd nr 1 ma pierwszeństwo przed pieszym?


Czy w przedstawionej sytuacji pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą i samochodem?


Czy w tej sytuacji wszyscy piesi mają pierwszeństwo przed samochodem?Czy w tej sytuacji piesi nr 1 i 4 mają pierwszeństwo przed samochodem?


Który pieszy w tej sytuacji powinien przepuścić samochód?


Czy rowerzysta wyjeżdżający z bramy, ma pierwszeństwo przed pieszym z nr 2 ?


Czy w tej sytuacji pierwszeństwo przed samochodem ma tylko pieszy z nr 2 ?


No cóż, chyba nie muszę Ci przypominać, że zarówno pieszych przechodzących przez jezdnię, jak i kierujących pojazdami, obowiązuje na skrzyżowaniach zachowanie szczególnej ostrożności. Najwyraźniej zapomniały o tym obie dziewczyny, oraz kierujący samochodem na filmie poniżej: